Ana Sayfa
Fakülte
Dekan Mesajı

Dekan Mesajı

Sevgili Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrencileri,

Eğitim öğretim sürecinin en meşakkatli ve önemli dönüm noktalarından birini başarı ile tamamlayıp, fakültemizi tercih ettiğiniz için sizleri yürekten kutluyorum. Yoğun bir çalışma sürecini tamamladınız. Çalışma tempomuzu azaltmadan daha istekli, kararlı ve istikrarlı bir şekilde devam etmeliyiz ki ülkemizi hak ettiği yerlere, daha da ileriye taşıyabilelim. Bu konuda hepimize çeşitli görevler düşmektedir. Biz Mühendislik Fakültesi olarak sizlere her türlü imkanı ve desteği vermeye hazırız.

Temeli 1970 yılına dayanan Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Çevre, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Gıda, Jeofizik, İnşaat, Makine, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümleri olmak üzere 8 adet lisans programı bulunmaktadır. Bu programlarımız 1. ve 2. öğretim türünde eğitim vermektedir. Mühendislik fakültemiz yaklaşık 300 profesyonelden oluşan akademik kadrosuyla, 8000’e yakın öğrenciye eğitim veren Türkiye’nin sayıca en büyük fakülteleri arasında yer almaktadır. Ailemize katılan siz yeni öğrencilerimiz ve farklı entelektüel birikimlere sahip gayretli öğretim elemanlarımız ile geleceğe emin adımlarla yürümekteyiz.

Fakültemizdeki tüm mühendislik bölümleri dünyaca tanınmış Washington Accord’un üyesi olan MÜDEK akreditasyon kuruluşu tarafından akredite edilmiştir. Fakültemiz programlarından mezun olan öğrenciler, Avrupa Akreditasyonu anlamına gelen diploma eki EUR-ACE etiketi ile tüm Avrupa’da tanınan bir diplomaya sahip olmaktadırlar. Mühendislik Fakültesi olarak sizlere bu ayrıcalığı sağlamanın gururunu yaşamaktayız.

Fakültemiz siz mühendis adaylarının yetişmesinde, edindikleri teorik bilgi kadar bunları uygulamaya taşımanın ne kadar önemli olduğunun bilincindedir. Bu kapsamda, öncelikle Endüstri Mühendisliği bölümünde pilot olarak başlatılan Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi (UMDE) programı sayesinde, öğrencilerimiz 8 yarıyıllık lisans eğitimlerinin 1 yarıyılını sanayide geçirerek mezun olmadan iş tecrübesi kazanmaktadırlar. Hedefimiz bu programı tüm Mühendislik Fakültesine yayarak, hepinizin bu imkandan faydalanmasını sağlamaktır.

Siz zihni parlak, vicdanı hür gençlerimiz zorlu bilim yolunda yılmadan, hayat boyu öğrenmenin bilinciyle yürüyerek bayrağı daha yukarıya taşıyacaksınız. Bu yolda desteğimiz her zaman sizinle olacaktır. Kuvveti sizden aldığı enerjiye dayanan fakültemizin yegane arzusu, sizlerin birer dünya vatandaşı olarak yetişmenizdir.

Prof. Dr. Orhan TORKUL

Mühendislik Fakültesi Dekanı